Zákon o odpadoch: Aké sú novinky?

0

Každoročne sa zákon o odpadoch mení a všetky návrhy sú uskutočnené na ministerstve. Väčšina povinností však platí pre všetkých obyvateľov rovnako. Aké sú najnovšie novinky o zákone odpadoch a na čo by ste nemali zabúdať? To všetko sa dozviete v tomto článku.

Možno ste už o ňom počuli a možno nie. Ide o zákon o odpadoch, ktorý je v súčasnosti mimoriadne dôležitý. Zodpovedná je zaňho každá obec a nové informácie a práva sa musia najskôr odsúhlasiť na národnej rade Slovenska. V prvom rade prišla zmena, ktorá sa týka definície odpadov. To znamená, že sa doplnilo kto a za akých podmienok môže prevziať pôvodcovské povinnosti. Táto zmena však mala veľký úspech. Vo všeobecnosti totiž ide najmä o obchodné a administratívne centrá.

Čo sa ešte zmenilo v zákone o odpadoch?

Zhromažďovanie nebezpečných odpadov

Ďalšia veľká zmena sa týka zhromažďovania odpadov, kedy sa zrušili akékoľvek súhlasy týkajúce sa tejto činnosti. Konkrétne sa zrušil súhlas na dlhšie skladovanie odpadu ako je doba jeden rok pred zneškodnením, zrušil sa súhlas na nakladanie s nebezpečnými odpadmi, a tiež sa zrušil súhlas na skladovanie odpadu tri roky pred zhodnotením. Táto zmena je veľmi otázna a všetci sú zvedaví, čo to prinesie v budúcnosti.

Koniec bezplatného vozenia

Čo sa týka zberných dvorov, doteraz mali firmy možnosť voziť odpad na tieto miesta skutočne zadarmo. To sa však v novom zákone o odpadoch zmení. Firemné spoločnosti si túto zmenu možno veľmi neobľúbia, no sami sme zvedaví, čo to spoločnosti prinesie.

Okrem iného, zmeny prichádzajú aj v odosielaní a vypisovaní Sprievodného listu nebezpečného odpadu, ktorý bude mať po novom zmeny.

Zber textilu

Zmeny v zákone o odpadoch sa dotknú, samozrejme, aj miest a obcí. Po novom bude totiž povinný zber textilu. Ako dobre vieme, to niektoré obce uskutočňovali aj doteraz, no od roku 2025 by mal byť zber textilu povinný pre všetkých.

Share.

About Author

Comments are closed.