Zaujímavosti o známych kvetoch, ktoré ste možno ani netušili

0

Len málo žien neobľubuje kvety. Kytica krásnych kvetov poteší vždy a nemusí ísť ani o nejaký významný deň. Stačí aj ak ich dostávame len tak, z lásky. Okrem toho, že sú kvety obľúbeným darčekom mnohých žien, spája sa s nimi aj množstvo zaujímavostí. Chcete vedieť aké?

Ruža z krvi, tulipán v turbane

Ak chce muž darovať kyticu svojej žene, zrejme najčastejšie sa skladá z krásnych ruží. Práve ruže sú totižto symbolom lásky a znovuzrodenia. Pôvod tejto symboliky hľadajte v gréckej mytológii. Podľa nej totižto prvé ruže vyrástli z krvi Adonisa po jeho smrti. Kto bol Adonis? No predsa milenec bohyne krásy, Afrodity.

Množstvo žien obľubuje aj tulipány. Za ich „domovinu“ sa považuje Irán, či Turecko. Tulipán po turecky je lale. Ako teda vznikol tak odlišný názov tulipán, ktorý používame v Európe? Podľa legendy dostal raz jeden istanbulský mladík od dievčiny tulipán. Zastrčil si ho do turbanu a zamieril do čajovne neďaleko Modrej mešity. V nej sedel neznámy Európan, ktorý sa mladíka opýtal, čo to má na hlave. Mladík však zabudol, že má v turbane tulipán a tak odpovedal tülbend (turecky turban).

Lotos a rebríček sú pre niektoré civilizácie významnými rastlinami. A čo chryzantémy?

Ako by ste reagovali, keby vám donáška kvetov v Trenčíne donesie chryzantémy? V rôznych častiach sveta sú totižto vnímané rôzne. V niektorých európskych krajinách symbolizujú smrť a používajú sa preto pri pohreboch, prípadne sa nosia na hroby. Aj v rôznych častiach Ázie nie sú práve pozitívnymi symbolmi, keďže predstavujú nepriazeň a smútok. Naopak, v USA sú vnímané skôr pozitívne a nájdete napríklad aj krajiny, kde sú chryzantémy symbolom čestnosti.

V Egypte je významnou rastlinou lotos. Podľa egyptských mýtov bol lotos prvá bytosť na Zemi. Povstal z prvotných vôd a svetla. Aj egyptský boh slnka, Ra, sa podľa mýtu o stvorení sveta objavil ako dieťa na hladine práve v lotosovom kvete.

Rebríček je (obzvlášť v Číne) považovaný za magickú rastlinu. Od pradávna bol využívaný pri veštbách. Traduje sa, že ak ho človek drží v ruke, rebríček ho zbaví strachu a dodá mu odvahy. Je tak akousi ochranou svojho majiteľa.

Zdroj obrázka:

Autor: Stacey Farooqui / Shutterstock.com

Share.

About Author

Comments are closed.