Úspora vody každý deň
Uvažovali ste nad tým, koľko vody denne miniete bez toho, aby ste ju skutočne potrebovali? Nie je to málo, bežná štvorčlenná rodina minie ročne 200 000 litrov vody. Je to veľké číslo, ale sú spôsoby, ako toto číslo znížiť. A výrazne.
Vzduch pomáha vode
Vodovodným kohútikom pretečie denne veľa vody. No nie všetka sa použije na pitie a varenie. Veľká časť sa používa na umývanie rúk a riadov. Tu nachádzame prvé miesto, na ktorom sa dá šetriť. Bežnou vodovodnou batériu pretečie za minútu aj viac ako desať litrov vody. Pri umývaní rúk a riadov takto pretečie zbytočne množstvo vody. Ako ušetriť? Použijeme úsporný perlátor na batériu. Ako už názov napovedá, jeho použitím vzniká perlenie. Voda sa zmieša so vzduchom tak, aby vznikol dostatočný prúd a tlak vody na umývanie. Pri umytí rúk si ani nevšimneme, že využívame menšie množstvo vody. K dispozícii máme viacero druhov perlátorov, s rôznym prietokom vody. Alebo sú úsporné perlátory, ktoré je možné nastavovať a určiť si ideálny prietok vody. Takisto sú modely, ktoré zjednodušia vypnutie a zapnutie toku vody. Vodovodný kohútik sa nastaví tak, aby bola správna teplota vody, a zapnutie či vypnutie sa robí jednoduchým ťuknutím na perlátor. Aj takto je možné ušetriť určité množstvo vody. Ak máte deti, ktoré pri umývaní zubov nechávajú pustenú vodu, vyberte si perlátor s časovačom. Ťuknutím zapnete vodu, ktorá sa automaticky po nastavenom čase, napr. 10 sekúnd, vypne. Takto sa nezabudne vypnúť voda, a ušetrí sa tak veľké množstvo vody.
Šetrné sprchovanie
Používanie sprchy je z hygienického hľadiska dôležité, ale zároveň je to zdroj veľkej spotreby vody. Bežná sprchová hlavica má prietok až 20 litrov vody za minútu. To je skutočne veľa, keď si zoberieme, koľko času v sprche strávime. Šetrenie v sprche je taktiež možné. Výmenou bežnej sprchovej hlavice za úspornú môžemel,ušetriť každú minútu niekoľko litrov vody. Úsporná sprchová hlavica môže mať prietok 7 litrov vody za minútu. To znamená úspora až 13 litrov vody za minútu. Pritom na komforte umývania nestratíme vôbec nič. Funguje to na rovnakom princípe ako perlátor na vodovodnú batériu. Voda sa zmieša so vzduchom, vytvorí sa naperlený prúd vody, ktorý je dostatočný na umytie. Ak nemôžete alebo nechcete meniť sprchovú hlavicu, môžete použiť aj šetrič na sprchové batérie. Pri sprche, ktorá trvá 3 minúty, sa ušetrí až 39 litrov vody. Koľko času strávite v sprche vy?
Splachovať a neplytvať
Spláchnutie toalety považujeme za samozrejmosť. A nutnosť. Takto do odpadu odtečie denne veľké množstvo pitnej vody, ktorú ale takto využívame ako úžitkovú. Existujú rôzne pomôcky, ktoré znížia množstvo vody, určenej na spláchnutie. Môžu to byť vaky do splachovača, alebo sáčky s gélovými guličkami, ktoré do seba nasajú vodu, zväčšia svoj objem a tým znížia množstvo splachovanej vody. Prípadne závažie na plavák v splachovači. Nedovolí zdvihnúť plavák tak vysoko, ako je nastavený, a tak sa ušetrí určitá časť vody, ktorá nenatečie do splachovača.
Samostatným riešením, ako šetriť pitnú vodu, ale aj priestor, je kombinovaný splachovací záchod so zabudovaným umývadlom. Zatiaľ čo pri bežnom splachovacom záchode používame pitnú vodu len na spláchnutie, pri takomto riešení sa na splachovanie využíva použitá voda. Tým, že je namontované umývadlo do WC splachovača, voda priteká po spláchnutí najprv do umývadla. Umožňuje to umyť si ruky pri spláchnutí, a táto použitá voda sa potom využije pri ďalšom spláchnutí. Ďalšou výhodou je ušetrený priestor. Nie je potrebné inštalovať umývadlo na stenu, nepotrebujeme zasekávať vodu a trubky na odpad. Ideálne riešenie do malých priestorov, ktorým šetríme veľké množstvo vody.
Vodu môžeme šetriť každý deň. Pomáhame tak šetriť životné prostredie, a zároveň aj naše peňaženky.