Chyby, ktorých sa pri podnikaní vyvarujte
2 mins read

Chyby, ktorých sa pri podnikaní vyvarujte

Kto robí, robí aj chyby. A to najmä v začiatkoch. Chyby patria k životu, no ak sa dokážeme poučiť z omylov druhých, nemusia sa nám prihodiť v tak veľkej miere. Pripravili sme pre vás zoznam chýb, ktorých by ste sa mali pri podnikaní vyvarovať.

Podnikanie
Podnikanie

Šetrenie peňazí za každú cenu

Nie je nič drahšie ako lacný právnik alebo účtovník. V začiatkoch podnikania je snaha čo možno najviac znížiť náklady celkom prirodzená. Ak za vami niekto príde a povie „ponúkame virtuálne sídlo firmy“, určite to zvážte. V prípade odborného poradenstva sa ale šetriť neoplatí. Stretávajte sa a spolupracujte s odborníkmi a naučte sa vnímať hodnotu skúseností a času. Ak si niekto účtuje 100€ za hodinu, ale svojou radou vám ušetrí 15hodín práce či napríklad niekoľko tisíc €, potom je to skvele vynaložená investícia, nie?

Zamilovanie sa do produktu či služby

Pri vytváraní produktu či služby je veľmi pravdepodobné, že sa do nej doslova zamilujete a budete si myslieť, že je to to najlepšie na trhu. Slepá zaujatosť je možno fajn pre ego, ale určite nie pre biznis. Je dôležité nestrácať zo zreteľa všetku prácu, ktorá by mohla produkt ako taký zlepšiť a posunúť o úroveň vyššie.

Zlé alebo žiadne nastavenie cieľov

Bežná obchodná chyba, patrná aj u ľudí, ktorí vedú podniky dlhé roky (otázne je s akým úspechom). V prvom rade si stanovte dva ciele – krátkodobé a dlhodobé. Druhým krokom je zabezpečiť, aby tie krátkodobé viedli k cieľom dlhodobým.

Robiť všetko vlastnými silami

Čím skôr sa naučíte úlohy delegovať, tým lepšie to bude pre vaše podnikanie a duševné zdravie. Aj keď je lákavé navrhnúť si vlastné logo, riešiť sídlo firmy, spracovávať mzdy a viesť účtovníctvo, robiť všetko nie je dobrý nápad. To, že to dokážete, ešte neznamená, že ste v tom dobrí. Nemohli by ste svoj čas využiť inak, lepšie? Vyskúšajte outsourcing.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *