Ste otužilec? Aká teplota vody je na sprchovanie a kúpeľ pre telo bezpečná?
Každý zrejme pozná ten pocit luxusu, keď si môže dovoliť naplniť vaňu po okraj teplou vodou. Ak si do takéhoto kúpeľa pridáme penu alebo iný kozmetický prípravok, o domácom wellness niet pochýb. Teplá voda nás dostane do tej najlepšej pohody a uvoľní aj to najviac stuhnuté svalstvo.
Odborníci nám však odporúčajú opak, prečo by sme ale mali mrznúť pod studenou vodou? Nemusí to byť priamo studená, no ani chladná voda nie je pre telo tak príjemná, no dôležité je, že pomáha.
Teplá sprcha a voda vo vani
Pre človeka je príjemnejšia, pretože telesná teplota organizmu je vo väčšine prípadov rovnaká. Telo teda nezažíva žiadne šoky, pokiaľ sa samozrejme nepomýlite a nepustíte si cez vodovodnú batériu tú studenú. Teplá voda vám prospeje vo viacerých prípadoch, pre zaujímavosť vám povieme, ktoré to sú:
- regenerácia a uvoľnenie svalov
- redukcia opuchov
- pôsobenie na nervové zakončenia a orgány
- znižovanie telesného napätia
- zmierňovanie migrény
- prevencia proti stresu a úzkosti
- odstránenie škodlivých látok (toxínov) z kože
Pri teplej vode by si ale mali dávať pozor ľudia, ktorí majú problémy s vysokým krvným tlakom.
Účinky studenej vody
Chladnejšou vodou sa môžete zvlažiť najmä v lete. Ideálna je na sprchovanie v modernom sprchovom kúte s masážnou hlavicou. Otužovanie je jedna vec, ale kúpanie vo vani plnej studenej vody asi z dlhodobého hľadiska moc príjemné nie je. Studená a chladnejšia voda vám však pomôže pri:
- podpore imunitného systému
- stimulácií antidepresívnych hormónov
- urýchľovaní metabolizmus
- spomalení srdcového tepu
- napnutí pokožky
- vypadávaní vlasov
Studená sprcha je v obľube u športovcov, pretože im pomáha pri problémoch s bolesťami kĺbov a svalov. Zbavuje telo únavy a ľudia, ktorí ju preferujú sú na tom lepšie aj so znášaním teplotných výkyvov a tlaku. Dôležité je, aby ste zachovali vo všetkom správnu mieru a pravidelnosť bez ohľadu na teplotu vody.