Čím kŕmiť dieťatko pod srdcom
Stravovanie v tehotenstve je veľmi dôležité. Do značnej miery práve od neho závisí zdravie a správny vývoj plodu.
V prvých mesiacoch obvykle nemáva žena chuť do jedla, kedy-tedy sa dostaví aj vracanie. Tieto ťažkosti sú zvyčajne prechodné a po treťom mesiaci sa upravia. V druhej polovici gravidity by žena nemala pribrať za mesiac viac ako 2 kg a za celú tehotnosť najviac 10 až 12 kg. Niektoré tehotné mamičky mávajú zvýšený apetít a potom zbytočne alebo až škodlivo priberajú. Jesť treba v malých dávkach, ale častejšie. Žalúdok sa nemá preťažovať nevhodnými a ťažko stráviteľnými jedlami.
Materský organizmus potrebuje veľa bielkovín, kvôli rastu plodu. Bohatým zdrojom sú všetky druhy mäsa, vajcia, tvaroh a syry. V strave treba obmedziť tuky ako napríklad slaninu, údeniny, bravčovú masť a pod. Vyhýbať sa treba sladeniu cukrom, chlebu, zemiakom, ryži, cukríkom, múčnikom, čokoláde aj šľahačke. Jedlám z kapusty, hrachu a fazule sa váš tráviaci trakt tiež nepoteší. Pitie mlieka je najvhodnejšie, pretože okrem troch základných živín obsahuje aj dostatok minerálnych látok, najmä vápnika. Denne by mala žena vypiť asi 7 až 10 dl mlieka, poprípade acidofilné mlieko, jogurt alebo kefír. Vhodné sú nie veľmi sladké ovocné džúsy a minerálky. Tehotná žena by nemala mať núdzu najmä o zeleninu a ovocie, obsahujú totiž najviac vitamínov a minerálnych látok. Vitamíny sa nachádzajú aj v masle, syre, vajciach, droždí, mlieku, vo vnútornostiach, najmä v pečeni, v rybách, v rybom oleji atď. A samozrejme v špenáte, mrkve, petržlene, paradajkách, paprike, rastlinných olejoch, sóji, obilninách, v hlávkovom šaláte. Z ovocia spomenieme citróny, marhule, broskyne, šípky, dyňu, slivky a čierne ríbezle.
Jedálny lístok je naozaj pestrý, ale netreba zabúdať, že v druhom stave by ste v prospech dieťatka jedlá nemala priveľmi soliť a koreniť.