Ako si našetriť na rekonštrukciu bývania?
Všetko stojí peniaze. V poslednej dobe ste si to všimli najmä na potravinách a cenách obedov v reštauráciach. Ceny idú rapídne hore, ale žeby išla hore aj kvalita, to nemôžeme povedať. Ak vás v blízkej dobe čaká rekonštrukcia bytu a nechcete si požičiavať od nebankoviek, ktoré vás aj tak chcú obrať o peniaze, poradíme si, ako si našetriť na spomínané rekonštrukcie a naučíme vás ako hospodáriť s peniazmi. Uvidíte, bude to jednoduché.
Nemíňajte na hlúposti
V prvom rade vám odporúčame dôkladne si rozmyslieť, či výrobok, ktorý chcete, aj potrebujete. Ak sa vám pokazí práčka alebo počítač, kúpu nového zvažovať ani len nemusíte. Ak sa vám ale roztrhne obľúbené tričko, poprípade chcete nové nohavice, aj keď ich máte v šatníku hneď niekoľko, rozmyslite si, či to naozaj potrebujete. Naučte sa nemíňať na hlúposti. Uvidíte, že časom si našetríte peniaze aj na výraznejšie rekonštrukcie, napríklad aj na kúpu nového zariadenia kúpeľne.
Založte si sporiaci účet
Ak nechcete platiť za nový účet, založte si sporiaci účet k svojmu osobnému účtu. Vaše peniaze, aj keď budú na účte, budú zarábať a vy si ich tak po čase budete môcť vybrať kedykoľvek a bez poplatkov. Najprv si ale zistite podmienky v banke, v ktorej máte účet. Nie všetky banky majú rovnaké podmienky.
Na Slovensku máme aj viacero stavebných sporiteľní. Je len na vás, ktorú si vyberiete. Stavebné sporenie vám pomôže ušetriť si nejaké peniaze na nečakané rekonštrukcie.
Každý mesiac si odkladajte určité percento z výplaty
Ak si chcete našetriť na luxusnú terasovú dlažbu, odporúčame vám mesačne si odkladať určité percento z výplaty. Niekto si odkladá 100 eur, niekto 20. Podľa finančných možností si odložte toľko peňazí, aby vás to neohrozilo a nemuseli by ste tak zvyšok mesiaca živoriť.
Skúste si na nejaký čas zapisovať do poznámkového bloku výdavky a príjmy za celý mesiac. Získate tak prehľad v tom, na čo míňate, koľko zarobíte a čo ste si kúpili.