Chráňte svoj dom aj keď v ňom nie ste!
Odchádzate na pracovnú cestu, dvojtýždňovú dovolenku alebo nechávate svoj byt či dom opustený dlhodobo? V takýchto situáciách je dobré myslieť nielen na cestovné poistenie, ale aj na zabezpečenie domova. Spoliehať sa iba na susedov či každodenný ruch na ulici totiž nemusí byť najideálnejšie.
Pravidlo č. 1: Zlodejov sa snažte zmiasť
Skúseného zlodeja len tak niečo nezastaví. Ak sa preto dá, skúste mu situáciu maximálne skomplikovať. Jednou z prvých zásad je: neprezraďte, že je dom prázdny. Bez ohľadu na to, kam cestujete a na ako dlho, nikdy tieto informácie neposkytujte cudzím osobám. Stačí, ak o tom vie vaša najbližšia rodina, príp. sused, s ktorým máte dobré vzťahy. Nespomínajte váš odchod ani na verejnosti – váš rozhovor môže započuť neželaná osoba. Rovnako sa vyhýbajte aj zverejňovaniu týchto informácií na sociálnych sieťach.
Poproste suseda alebo niekoho z rodiny o občasnú kontrolu vášho bytu či domu. Dobré je, ak z času na čas niekto u vás zasvieti, otvorí okno či poleje kvety v záhrade. Ak sa dá, dohodnite si s nimi aj vyberanie poštovej schránky. Zlodeji si často vytipujú nehnuteľnosť na vykradnutie práve podľa nej – ak je plná listov a reklamných letákov, ide o jasný znak, že majitelia nie sú doma. Určite sa vyhnite aj zaťahovaniu roliet na oknách – ak sú stiahnuté počas celého dňa a ešte aj v noci, zlodej nepotrebuje viac premýšľať.
Pravidlo č. 2: Najlepšia je vždy prevencia
Bez ohľadu na to, ako ste „vybabrali“ s možnými zlodejmi, nikdy nepodceňujte samotné zabezpečenie nehnuteľnosti. Pred odchodom si vždy overte, že všetky okná, dvere a ďalšie prístupové body, ako sú napríklad strešné a pivničné okienka či bránka do dvora, sú riadne zatvorené a uzamknuté. Ak nemáte nainštalované bezpečnostné dvere a odchádzate na dlhšiu dobu, určite sa oplatí do nich investovať. V závislosti od lokality domu či podlažia, na ktorom sa byt nachádza, treba uvažovať aj nad inštaláciou bezpečnostných mreží, alarmov, kamerových systémov či systému automatického osvetlenia.
Ak doma držíte väčší obnos peňazí, určite ich počas vašej neprítomnosti v dome nenechávajte. Využite radšej služby niektorej banky či ich dočasne uzamknite v trezore. V prípade, že v domácnosti máte rôzne cennosti, ako napríklad umelecké predmety, starožitnosti či zbierky, je dobré ich počas doby vašej neprítomnosti radšej držať na inom, bezpečnejšom mieste. Ak nemáte takúto možnosť, je dobré si takéto predmety riadne nafotiť a v ideálnom prípade aj poistiť. Aj tu však platí, že ich treba uskladniť niekam, kde budú chránené pred možnou krádežou.
Pravidlo č. 3: Investujte do nehnuteľnosti, ale aj jej ochrany
Slováci majú k poisteniu neurčitý vzťah. Niektorí ho považujú za zbytočné, iní zasa za užitočné. V prípade zabezpečenia domu či bytu však určite nie je na škodu zvážiť aj kvalitné poistenie nehnuteľnosti. V závislosti od vybraných rizík a výšky poistnej sumy sa odvíja aj cena, ktorú za poistenie zaplatíte. Na poistení však šetriť netreba – ak budete mať dom či byt podpoistený, poisťovňa vám v prípade vzniku škody uhradí len jej časť. Vždy je preto dobré sa pred dojednaním poistenia poradiť s odborníkom, ktorý vám najlepšie povie aké riziká si pripoistiť a akú poistnú sumu si určiť.