Cibetková káva
Cibetková káva je azda najznámejšou kávou na svete. A niet sa čomu čudovať! Nielen jej cena, ale aj jej kvalita sú známe po celom svete. Je veľmi vzácna. Ročne sa jej vyprodukuje len 500-800kg a jej cena sa pohybuje okolo 600dolárov za kilogram. Pokiaľ by ste si chceli dať espresso cibetkovej kávy, zaplatíte zaň zhruba 8€. No v tomto prípade sa investícia naozaj vypláca. Jej chuť je totižto jedinečná a veľmi ťažko opísateľná. Tí, ktorí ju už vyskúšali tvrdia, že ma nesmierne silnú vôňu i chuť, v ústach je plná a hustá, s ľahkým a príjemným nádychom po čokoláde či karameli. Na jazyku je ju dlho cítiť, často s pocitom tŕpknutia jazyka.
Cibetková káva sa nazýva aj Káva Kopi Luwak. Oba názvy majú spoločné jedno a to isté, a to cibetku, alebo teda Luwak. Odborný názov tohto zvieratka je ovíjač škvrnitý, a práve vďaka nemu má cibetková káva chuť a arómu nezameniteľnú so žiadnou inou.
Na výrobu cibetkovej kávy totižto nie sú použité žiadne iné špeciálne odrody kávovníkov, ani sa nepraží iným spôsobom. Jediné, čo ju robí tak exkluzívnou, je samotný spôsob získavania. Cibetky sa totižto o jej chuť postarajú samy. Živia sa nielen hmyzom a tropickými plodmi, ale aj kávovníkovými bobuľami. A to nie hocijakými! Cibetky sú veľmi vyberavé, výberom bobúľ dokážu stráviť veľmi veľa času. Zbierajú sa až potom, čo ich cibetky vylúčia. No musia byť z čerstvého trusu, aby nepodľahli zmenám kvôli dažďom či iným zvieratám. Samozrejme, po zbieraní sa odstráni vrchná vrstva a zľahka sa upražia.
A práve vďaka tomu, že kávové zrná prechádzajú tráviacim traktom tohto živočícha, majú takú výnimočnú chuť. Počas trávenia sa nepoškodia, ale obohatia sa o enzýmy, ktoré štiepia bielkoviny na peptidy a aminokyseliny a tie vnikajú do kávových zŕn.
A práve vďaka cibetkám je táto káva stále taká jedinečná a exkluzívna i po rokoch, čo ju poznáme. Tie totižto v zajatí kávové bobule jesť odmietli.