4 mins read

Viete, aké používať prípravky, aby ste predišli alergii na slnko?

Keď sa u nás alergia na slnko prejaví prvý raz, sme obvykle prekvapení. Zisťujeme, čo nám je. Často si to, že môže ísť o alergiu na slnko, vygooglíme. A sme šokovaní, že niečo také vôbec existuje.

Väčšinou sa alergická reakcia na slnko dostaví skôr ako bežné spálenie pokožky. Často naň ani nie sme citlivými a zrazu máme nepríjemné prejavy, podobné extrémnemu spáleniu. Prejavuje sa niekoľkými formami. Od nepríjemného a svrbiaceho sčervenania, cez pľuzgiere podobné popálenine, až po vyrážku vypadajúcu ako akné.

Alergia na slnko vie prekvapiť

Prejavy alergie na slnko častejšie postihujú tých, kto sú obecne citlivejší na spálenie. Teda ľudí so svetlou pokožkou, s blond, ryšavými či svetlejšími hnedými vlasmi, obvykle s modrými očami. Táto skupina ľudí si najčastejšie myslí, že sa opäť iba spálili, ale tentokrát skutočne silno. Často si až po dlhšej dobe uvedomia, že je podozrivé, že sa tieto prejavy pripomínajúce spálenie objavujú, aj keď slniečko nie je na spáleniny ešte dostatočne intenzívne. Avšak alergia na slnko nie je ničím výnimočným ani u ľudí, ktorí inak s opaľovaním žiadne problémy nemajú a vystačia si takmer bez ochranných prostriedkov proti slnku.

Čo je alergia na slnko?

Presnejšie by sme mali hovoriť o alergii na UVA a UVB žiarenie. Alergia na slnko je reakcia pokožky na UV žiarenie. Silné žiarenie spôsobí neočakávanú reakciu buniek pokožky. Tá nielenže sčervená, zapáli sa, ale môžu sa objaviť aj už zmienené pľuzgiere a vyrážky. Ide o imunitnú reakciu nášho tela na UV žiarenie.

Najčastejšie postihovanou skupinou sú ženy medzi 20 a 40 rokmi. Často ide práve o už zmienenú skupinu ľudí so svetlou pokožkou, svetlými a ryšavými vlasmi, pehami a svetlými očami.

Avšak príčiny alergie na slnko môžeme hľadať aj v používaných liekoch, v kozmetike, dokonca v jedle či v užívaných bylinkách. Typickým príkladom takej bylinky je ľubovník. Alergickú reakciu na slnko však dokážu vyvolať aj citrusy, figy, zeler, z liekov antidepresíva, chemoterapeutiká, antibiotiká, lieky na vysoký tlak a ďalšie látky, ktoré vyvolávajú fotosenzitívnu reakciu. Jej výsledkom sú zmienené alergické prejavy na pokožke vplyvom slnečného žiarenia.

Druhy slnečnej alergie

Podľa reakcie na UV sa alergia na slnko delí na niekoľko typov. Polymorfná slnečná erupcia (PLE) sa vyskytuje veľmi často na jar ako reakcia na prvé silnejšie slnečné dny. Môže sa ale objaviť aj v zime, napríklad pri pobyte na horách. Druhým typom je tzv. Mallorka akné. Na pokožke sa objavia zapálené vyrážky na prvý pohľad nerozoznateľné od akné. Najčastejšie ide o reakciu na rôzne emulgátory a konzervačné prostriedky v kozmetike. Zapálené miesta na pokožke, ale aj pľuzgiere sú tretím typom slnečnej alergie. Ide o fototoxické a fotoalergické reakcie pokožky spôsobené jedlom, bylinkami a liekmi v kombinácii so silným UV žiarením.

Prípravky pri alergii na slnko

Alergia na slnko sa môže objaviť náhodne a jednorázovo, alebo sa objavuje pravidelne. Ak sme na ňu citlivými, je dôležité používať správne prípravky pri alergii na slnko. V prvom rade ide o kvalitnú protislnečnú kozmetiku s vysokým UV faktorom určenú pre citlivú pleť a účinnú proti slnečnej intolerancii. Často si tento typ prostriedkov stačí mazať len na pricitlivé miesta, kde sa nám alergia objavuje. Notino.sk ponúka kvalitné prípravky pri alergii na slnko, ktoré sa používajú pri pobyte na slnku, ale tiež pre ukľudnenie slnkom postihnutej pokožky. Pri alergiách pomáhajú aj voľne prístupné lieky na alergiu, ako Claritine, Zyrtec, Zodak či Analergin. Miesto postihnuté alergickou reakciou je vhodné ďalej nevystavovať slnku a ukryť pod vhodným, optimálne UV odolným oblečením.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *