Viete, na čo sa používa termovízia?
Byť vynálezcom, ktorý prinesie svetu niečo užitočné, čo tu ešte nebolo a zároveň po tom túži množstvo ľudí, je neskutočne komplikované. Len si zoberte takého Edisona, v tej dobe chcel takmer každý umelé osvetlenie a vyrobiť ho dokázal iba Edison. Aj on však na to potreboval približne 30-tisíc neúspešných pokusov, šialené číslo. Podobne komplikované bolo vyrobiť nočné videnie či termovíziu. Zaujíma vás, na akom princípe fungujú tieto dva vynálezy, ktoré pomáhajú okrem iného zachraňovať aj životy?
Princíp nočného videnia
Istotne poznáte nočné videnie z filmov hlavne s vojenskou tématikou. To sú tie okuláre, ktoré si vojaci zožia v noci na oči a vidia lepšie ako mačka. Obraz sa im zobrazuje v zeleným farbách. Na akom princípe funguje? Dôležitým prvkom je objektív, ktorý zbiera infračervené žiarenie a svetlo – umelé aj prirodzené. To, čo objektív zozbiera, premení na signál, ktorý posiela ďalej do elektroptického meniča. Ten signál mení na elektróny a tie putujú ďalej, až dorazia k fosforovej obrazovke, ktorá tieto elektróny premení na obraz, ktorý vidíte v okulároch. Zaujíma vás, prečo je to všetko v odtieňoch zelenej farby? Je to kvôli prírode, je to kvôli tomu, že ľudské oko dokáže rozoznať najviac tónov a odtieňov práve tejto farby.
Princíp termovízie
Eurovízia a spomínaná termovízia toho nemajú veľa spoločného. Pravdupovediac nemajú spoločné nič. Na čo slúži? Termovízia dokáže zobraziť na obrazovke objekty podľa ich teploty. Napríklad ľudia sú oranžovo-červení, chladné okolie je čierne a oheň je napríklad biely. Takže čím je predmet chladnejší, tým je tmavší a naopak, čím je teplejší, tým je svetlejší. Jej princíp spočíva v zbieraní iba infračerveného žiarenia, ktoré následnej zobrazuje na obrazovke podľa teplôt. Na čo slúži? Vďaka nej sa odhaľujú ohniská požiaru, úniky tepla z domov či bytov, ale používa sa pri pátraní po stratených osobách, ktorým neraz zachránila život.