Koniec roamingu alebo ako to teda vlastne funguje
Iste to poznajú mnohí z vás. Náhla pracovná cesta mimo vášho mesta, dokonca na niekoľko dní. Raz je to školenie, raz prieskum trhu, inokedy stretnutia s investormi. Každá pracovná cesta zahŕňa inú náplň a vy máte plnú hlavu informácií, termínov a otázok. Kto má myslieť ešte aj na kopu vecí, ktoré pred cestou treba vybaviť. Vziať podklady, osobné veci, formálne oblečenie na stretnutie, pohodlné oblečenie na oddych, nezabudnúť letenku…
Ale mysleli ste ozaj na všetko? Mobilný telefón si v dnešnej dobe už asi naozaj nik nenechá doma. Avšak nezabudli ste na roaming? Ak áno, nevadí. Doba sa totiž mení a vy to máte s cestovaním opäť o čosi jednoduchšie.
Ako to bolo kedysi
Všetci si ešte veľmi dobre pamätáme telefonáty typu: „Už musím končiť, budem platiť veľa peňazí.“ Rovnako to fungovalo aj pri prijímaní hovoru zo zahraničia, a tak sa stalo bežným, že rodina sa z letnej dovolenky ozvala domov len raz do týždňa, že sú teda všetci šťastní, krásne opálení a že cesta bola dlhá, ale zvládnutá.
Viac-menej sa z takýchto hovorov získaval len poznatok, že sú všetci živí a zdraví a na zbytočné „vykecávanie“ okolo stravy, susedových detí vo vedľajšom stane či otravnom hotelovom personáli už nebol čas. Respektíve finančné prostriedky, ktoré sa už beztak rýchlosťou blesku na dovolenke míňali.
Načo si pridávať ešte aj platby za nepekne mastné faktúry, ktoré vás doma čakajú spolu so všetkými tými rodinnými príslušníkmi, ktorých máte aj tak za celý rok až-až. Ak vaše cesty nabrali skôr pracovný charakter, bola pre vás výhra vlastniť služobný telefón, ktorým ste mohli komunikovať s vedením či spolupracovníkmi a z času na čas sa ozvať aj rodine. Samozrejme, opäť nešlo o siahodlhé hovory. Veď predsa šéf by si to určite všimol na peknom pozdrave, ktorý by ho čakal ráno v kancelárii pri preberaní poplatkov.
Tieto časy sú však už dávno minulé a vy môžete dosýtosti s kamarátkou preberať kvalitu ležadiel na pláži, pomer alkoholu vo svojom drinku či trápneho mladšieho súrodenca, ktorý vás v jednom kuse núti stavať hrady z piesku. Rovnako na služobných cestách už nevznikajú výdavky, ktoré by vášmu šéfovi spôsobovali vrásky na tvári. Ako to teda funguje?
Ako je to dnes
V súčasnosti nám už roaming nespôsobuje žiadne ťažkosti. Európska únia totiž vydala nariadenie, ktoré je platné pre všetky členské štáty Európskej únie a ich operátorov. Nariadenie spočíva vo vyrovnaní cien všetkých služieb doma i v zahraničí. V praxi to znamená, že rovnaké ceny, aké paušálne platíte za svoju mobilnú službu, sa po vycestovaní do zahraničia nijako nemenia.
Na Slovensku tak od 15. júna 2017 nie sú účtované žiadne špeciálne príplatky za pobyt v zahraničí. Jednoducho povedané, ak máte na mesiac predplatených 60 minút, 100 správ a 0,5 GB, môžete ich rovnako využívať aj v zahraničí bez akýchkoľvek obmedzení.
Toto nariadenie platí v štátoch Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Švédsko, Taliansko a taktiež aj Lichtenštajnsko, Nórsko a Island.
Táto služba je všetkým zákazníkom aktivovaná automaticky, preto nie je potrebné žiadne zbytočné vybavovanie. Čo sa týka ceny za internetové alebo mobilné dáta v zahraničí, tie plánuje Európska únia v budúcnosti ešte znižovať. Určite sa však aj v tomto systéme nájdu určité obmedzenia.
Čomu sa vyvarovať
Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že je všetko ideálne, vždy si treba uvedomiť jednotlivé obmedzenia. Tie však logicky vyplývajú z používania mobilného telefónu a nepredstavujú pre klienta nejaké nástrahy. Ide najmä o prečerpanie svojho predplateného balíčka.
Ak sa tak stane v zahraničí, operátor vám môže poslať jeho ďalšie navýšenie, avšak za zvýšené ceny. Treba si tak dávať pozor na prevolané minúty či prečerpanie dát. Ich navýšenie by vás v zahraničí mohlo vyjsť draho. Rovnako tak služba nezahrnuje dlhodobý pobyt v zahraničí. Nemôžete tak so svojím číslom fungovať neobmedzene aj v iných krajinách. Operátor je vtedy oprávnený zaslať vám upozornenie a informáciu o zvýšení cien. Všeobecne platí, že operátor si môže prehliadnuť vami využité služby až počas obdobia štyroch mesiacov.
Ak ste sa v tom čase väčšinou zdržiavali v zahraničí a využívali svoj bežný paušálny balíček, môže vám operátor účtovať zvýšené poplatky za ich využívanie. V praxi by malo fungovať, že polovicu svojho predplateného balíčka môžete minúť doma a polovicu v zahraničí. Zo štyroch mesiacov tak môžete celé dva mesiace využívať služby za ceny ako doma. Samozrejme, netreba zabúdať na veľkosť vášho balíčka a vašu schopnosť jeho prečerpania.
Z nariadenia je teda jasné, že využívanie rovnakých cien doma i v zahraničí je určené na dovolenky a krátke pobyty v iných krajinách. Ak ste však predvídaví, môžete si vopred u svojho operátora zakúpiť internetové dáta do zahraničia, ktoré sa vám zídu pri posielaní fotiek, videohovoroch či surfovaní po internete počas dlhých dovolenkových dní. Tie ponúkajú jednotliví operátori rozdielne. Informujte sa teda u toho svojho. Samozrejme, krajiny mimo Európskej únie majú svoje služby stále spoplatnené, a preto netreba zabúdať na staré známe krátke telefonáty a obmedzenie prístupu na internet. Ak je to v tejto dobe ešte vôbec možné.