Aby vás donáška kytíc tešila čo najdlhšie: Takto sa o kvety postaráte správne!
Či ste už využili donášku kytíc, alebo ste kvety dostali ako darček, prípadne ste si ich narezali v záhrade, určite chcete, aby vám zdobili príbytok čo najdlhšie. Kytice rezaných kvetov si vyžadujú patričnú starostlivosť. Máme pre vás tipy, čo robiť, aby ste sa z nich mohli dlho tešiť.
Zrezať kvety správne je veda
Po zrezaní prestáva kvet prijímať vodu a živiny pomocou koreňa a jeho funkciu na istý čas nahrádza práve rezná plocha. Aby teda bola čo najväčšia, stonku treba rezať šikmo. Dobré je, ak konce stoniek odrežete pod vodou. Nevzniknú tak vzduchové bubliny, ktoré by príjem vody mohli obmedziť.
Stonky kvetín by mali byť ponorené vo vode aspoň do dvoch tretín ich výšky. To, ako dlho vám kvety vydržia, ovplyvní aj čas zrezávania. Najlepším časom je samozrejme ráno a použiť by ste na to mali ostrý nôž či záhradnícke nožnice. Nezabudnite stonku potom zrezávať každý deň.
Odstráňte listy a zabránite zahnívaniu
Hoci rastlinka reznou plochou prijíma vodu a živiny, môžu ju práve cez ňu napádať aj huby či baktérie, ktoré sa veľmi rýchlo množia práve v teplom a vlhkom prostredí. Aby ste sa vyhli takémuto zahnívaniu pletív a rýchlemu vädnutiu kvetín, vždy odstráňte listy až do výšky hladiny vody vo váze. Listy vo váze sú totiž na hnitie najviac náchylné.
Aby sa donáška kytíc vyplatila
Mimoriadne obľúbená a aj romantická je donáška kytíc – služba, ktorá je ideálna pre tých, ktorí chcú prekvapiť, a to dokonca aj z ďalekého zahraničia. Ak vám niekto objednal kvety, určite vás chcel potešiť. Práve preto by ste im mali venovať dostatočnú pozornosť. Dôležitým faktorom je aj umiestnenie kytice. Definitívne nepatrí do prievanu, mrazu či na priame slnečné svetlo. Kvetom neprospieva ani cigaretový dym či blízkosť ovocia. Zrelé ovocie, huby i zelenina vylučujú etylén, s ktorým sa kvetiny neznášajú. Preto by nemali byť ani spolu v jednej miestnosti. Zle naň reagujú predovšetkým klinčeky, ruže, papuľky či chryzantémy.
Foto: Bigstockphoto