Keď vám život strpčuje mechúr
Určite ste už počuli o takzvanom cvrknutí si od smiechu. Možno sa vám to už raz vo veľmi vtipnej situácii s priateľkami prihodilo, no pre veľa žien je uniknutá kvapka skôr dôvodom na paniku než na zábavu. Častou príčinou je ochabnutosť svalov močového mechúra, chybný pitný režim alebo odďaľovanie návštevy toalety. Poradíme vám, ako podobným nepríjemným situáciám môžete predchádzať.
O inkontinencii moču sa zväčša mlčí, aj keď sa za účelom vyriešiť tento problém vynakladajú nemalé čiastky peňazí. Na niektoré pomôcky ako plienky, slipové vložky alebo rozličné, aj pochybné preparáty ste už určite naďabili v drogérii. Čo môžete urobiť, aby ste si ich nemuseli s trápnym pocitom dávať do nákupného košíka?
Na oslabený mechúr pomáha cielený tréning na posilnenie svalov panvového dna, ktorý môžete praktizovať v každom veku a získavať tak istotu. Cieľom cvikov je zvýšiť objem a kontrolovať intervaly medzi jednotlivými návštevami toalety, pretože len zdravý a pravidelne napínajúci sa orgán, po zhromaždení moču a jeho stiahnutí, dobre spolupracuje so svalstvom steny, zvieračom a koordinujúcim nervovým systémom. Práve keď zlyhá jeden z nich, následkom tlaku vzniká únik moču.
Príčinou býva zväčšenie prostaty, ktoré poznáme zhruba u 60% percent opačného pohlavia nad 50 rokov. Inkontinenciou moču však trpí trikrát viac žien než mužov, pravdepodobne v dôsledku tehotenstva a pôrodov, čo sa zvykne odzrkadliť počas klimaktéria.
Možno aj preto, že táto téma je stále faux pas máte strach z hanby, ktorú by ste si mohli na verejnosti urobiť a tak sa vyhýbate spoločnosti. Uvedomte si však, že váš zdravotný stav nie je nezvratná osudová záležitosť, ale že je takmer vo všetkých prípadoch liečiteľná. Preto tréningový program podporte masážou reflexných zón močového mechúra, čajovou kúrou, znížením hmotnosti, čo odľahčí organizmus a stabilizuje svalstvo panvového dna, a konzumáciou potravín s vysokým obsahom zinku, pretože aj takéto malé opatrenia dokážu výrazne zlepšiť na prvý pohľad nekontrolovateľnú situáciu.