Najskôr (ne)potrebujete pre vaše dieťatko odsávačku, neskôr stoličku
Už od narodenia veľa mamičiek rieši v prvom rade zdravie, ktoré je neodmysliteľne späté s jedením. V akom štádiu je čo pre detičky z pohľadu stravovania dôležité? Čo je dôležité, keď je dieťa kojené a keď už začína jesť “dospelácku” stravu? To sa dočítate v tomto článku.
Pre bábätká je spočiatku najideálnejšie, ak môžu prijímať materské mlieko od mamičky. Nie je však ničím nezvyčajným ak sa tento proces rozbieha pomaly, komplikovane alebo k tvorbe materského mlieka ani nedôjde. V mnohých prípadoch vie pomôcť odsávačka na mlieko. Pre jej kúpu by sme sa mali rozhodnúť vtedy, pokiaľ sa nám nedarí dojčiť, laktácia nastupuje oneskorene, tvorba mlieka sa znížila, ale mamičky ju ocenia aj v prípade, že majú mlieka prebytok. Vtedy si ňou môžu uľaviť od bolesti pri citlivých bradavkách od dojčenia alebo tiež v prípade, že sa tvorí priveľa mlieka, ktoré je dobré pravidelne odsávať a zabrániť tak nežiaducemu a bolestivému zápalu.
Niektoré mamičky si odsávačku kupujú ešte pred pôrodom, no ak si to vyslovene pôrodnica nevyžaduje, nie je to potrebné. Laktácia prebieha u každej mamičky rozdielne, tento proces je vysoko individuálny, a preto nie je na škodu dať tomu chvíľku čas. Ak je už odsávačka na mlieko naozaj potrebná, pre ktorú sa rozhodnúť?
Aké typy odsávačiek na mlieko poznáme?
V prvom rade je najdôležitejšie, aby ste si ju vybrali vy sama, takéto rozhodnutie určite nie je vhodné nechávať na otecka. Už pri nákupoch do pôrodnice si môžete jedným očkom prezrieť ponuku a porozmýšľať, ktorá odsávačka na mlieko by sa vám pozdávala najviac. Manžel alebo partner by vám ju v prípade potreby do pôrodnice už iba priniesol.
Osloviť vás môže ručná odsávačka na mlieko alebo elektrická. Prvý typ sa odporúča predovšetkým mamičkám, ktorým sa už tvorba mlieka ustálila a majú minimálne alebo žiadne problémy s dojčením, takže ju využívajú len príležitostne. Pomôže najmä v prípadoch ak bábätko dlhšie spí alebo si potrebujete odsať mlieko do zásoby. Odsávačka na mlieko je maličká, ľahko prenosná a dá sa v prípade potreby využiť kdekoľvek. Súčasťou balenia je už aj fľaška, do ktorej materské mlieko odsajete a môžete ho v nej rovno uskladniť alebo ponúknuť priamo dieťatku. Cena takejto odsávačky nie je vysoká, takže by nemala výrazne zaťažiť váš rodinný rozpočet. Mamičkám, ktoré si potrebujú odsávať materské mlieko pravidelne a často sa odporúča skôr elektrická odsávačka na mlieko, pretože je to menšia záťaž pre matku a ušetrí jej to veľa času. Na rozdiel od ručnej odsávačky je elektrická odsávačka na mlieko výrazne hlučnejšia, čo vás pri vašom spiacom drobcovi veľmi nepoteší. Na druhej strane však ponúka možnosť odsávať mlieko z oboch prsníkov súčasne, môžete odsávať dvojfázovo a je tiež možné nastaviť si intenzitu odsávania. Vyžaduje si vyššiu investíciu než tá ručná, ale ak ju potrebujete a dokáže vám uľahčiť život, potom to stojí za to. Ak by ste sa však báli príliš vysokej investície, tak je možnosť si takúto odsávačku aj prenajať. Nie je to drahé a prenajmete si ju na takú dobu, na akú si prajete. Napríklad obchodík Babyraptor ponúka prenájom odsávačky na mlieko Medela, akú nájdete je len v pôrodniciach. Najdôležitejšie je odsávačku vždy sterilizovať a dodržiavať hygienické postupy.
Keď dieťa prejde na “dospelácku” stravu…
Čas však veľmi rýchlo letí, nestihnete si to ani uvedomiť a vaše dieťatko sa začne pomaly, ale isto osamostatňovať. Inak to nebude ani v stravovaní, príde čas, keď úplne prirodzene zatúži po jedle, ktoré majú na stole rodičia. Dieťa začne postupne prechádzať na tuhú stravu a vtedy by do vašej kuchyne mala pribudnúť detská jedálenská stolička. Určite nebudete mať problém nejakú nájsť, problém budete mať vybrať si, pretože ponuka je široká. Detská jedálenská stolička je dôležitá aj z toho dôvodu, že umožňuje dieťaťu stravovať sa spolu so zvyškom rodiny a zúčastňovať sa tak na spoločnom živote. Je vhodná pre deti už od 6 mesiacov a využívať ju môžu až do svojich 3 rokov. Aj keď to tak možno na prvý pohľad nevyzerá, aj obyčajná detská jedálenská stolička môže mať vplyv na výchovu. Ak naučíte dieťa, že jedlo prijíma v kuchyni, sediac v pokoji vo svojej stoličke, budujete a formujete jeho stravovacie návyky, ktoré sa v jeho budúcnosti raz určite odzrkadlia. Detská jedálenská stolička má teda jednoznačne širší rozmer ako ste si možno mohli myslieť.
Detská jedálenská stolička buduje stravovacie návyky
Zvoliť môžete plastovú alebo drevenú detskú jedálenskú stoličku. Pre drevené stoličky sa rodičia zväčša rozhodnú z dizajnového dôvodu alebo jednoducho preto, že sa im páči drevo ako materiál. Drevená stolička na rozdiel od plastovej ponúka možnosť rozloženia z vysokej stoličky na stolček a stoličku. Na trhu je veľa dizajnových kúskov, ktoré umožňujú popridávať bohaté príslušenstvo. Nás oslovila detská jedálneská stolička Nomi, ktorá vyniká nórskym dizajnom, ergonomickosťou a vyrába sa už aj na Slovensku. Ponúka ju napríklad aj obchodík Babyraptor, ktorý nájdete na internete, ale aj v kamennej predajni.
Plastová detská jedálenská stolička je na rozdiel od drevenej variabilnejšia. Je možné nastaviť chrbtovú opierku, opierku na detské nožičky, výšku stoličky (možno ju posúvať po konštrukcii hore a dole) do viacerých polôh. Plastové stoličky sú mäkšie vďaka dobrému čalúneniu, ktoré je zväčša z gumeného materiálu, takže sa detská jedálenská stolička ľahko umýva a udržiava v čistote. Súčasťou stoličky je odnímateľný pult, na ktorom môžete podávať dieťaťu jedlo, prípadne sa vďaka nemu môže najesť už aj samo. Plastová detská jedálenská stolička je pre dieťa bezpečná, pretože je vybavená päťbodovými bezpečnostnými pásmi, ktoré zaistia, že dieťa zo stoličky nevypadne. V prípade vybraných druhov stoličiek je možné dokúpiť aj dojčenskú vložku, vďaka ktorej budete môcť do stoličky umiestniť aj malé bábätko.
Ak ste sa už rozhodli pre kúpu, detská jedálenská stolička by mala byť hlavne dostatočne stabilná a mala by dieťaťu poskytovať štedrý priestor, aby sa v nej cítilo komfortne. Aj keď sú súčasťou stoličky bezpečnostné pásy, na škodu určite nie je tiež zábrana medzi nožičkami dieťaťa, vďaka ktorej sa zo stoličky nevyšmykne. V neposlednom rade, s ohľadom na rodičov, by detská jedálenská stolička mala byť ľahká a skladná, aby ju bolo možné v prípade potreby premiestniť alebo odložiť.
To najdôležitejšie už viete, tak hurá do obchodu!