Skvelý tip na darček pre drahého
V mužskej duši aby sa čert vyznal! Čo sa mu páči a čo nie? Ak s ním žijete už dlhšie, pravdepodobne už svoju predstavu máte. Ale tá sa od reality častokrát môže líšiť viac ako predpovede počasia z 90tych rokov. My toho vášho nepoznáme, no máme pre vás jeden tip, ktorý by mohol zaujať.
Hodinky patria medzi klasické darčeky, ktoré muži dostávajú ešte ako chlapci. Napríklad k prvému svätému prijímaniu alebo len tak, na narodeniny či inú podobnú príležitosť. Samozrejme, že s vekom rastie aj náročnosť a dospelý chlap by si na ruku asi nedal hodinky s Káčerom Donaldom. Alebo…?
Hodinky už nie sú len časomerom, čoraz viac udávajú módny trend
Jasné, prvoradou úlohou hodiniek je ukazovať čas. Túto úlohu ale v súčasnosti supluje moderná technika všade okolo nás. Čas vidíme na mobiloch, smartfónoch, na počítačoch, na displejoch v kabíne áut…Čas je všade a predsa nám uniká. Ale o inom budeme písať. Prečo teda stále nosíme hodinky na ruke? No, pohľad na zápästie je stále asi najjednoduchším riešením ako zistiť presný aktuálny čas. Ďalšou vecou je, že hodinky v súčasnosti plnia z veľkej časti funkciu módneho doplnku. Fungujú tiež ako symbol spoločenského postavenia a prestíže svojho nositeľa.
Mechanické hodinky – retro, ktoré začína byť opäť v móde
Ak sa obzeráte po skutočne originálnych hodinkách, ktoré zaujmú vzhľadom a prekvapia svojim „srdcom“, potom je tento tip presne pre vás. Počuli ste už o mechanických hodinkách? Ide o takpovediac závan z čias dávno minulých, kedy myšlienka uchovávanie energie v batériách ešte nebola ani v plienkach. Mechanické hodinky totiž fungujú bez batérie a akejkoľvek elektroniky, v plnej miere len vďaka mechanickému strojčeku. Tieto hodinky sú návratom do čias, kedy každý kus hodiniek bol skutočnou pýchou výrobcu, ktorý ich vyrobil.
Nie sú hodinky ako hodinky
Tento druh hodiniek môžeme v zásade rozdeliť na dve skupiny podľa toho akým spôsobom sa naťahujú. Pomocou korunky sa naťahujú manuálne, u iných to však zabezpečuje automatika – rotor, ktorý sa otáča pri pohybe ruky a naťahuje tak hlavnú pružinku, zabezpečujúcu chod strojčeka. Z časového hľadiska je chod strojčeka rôzne dlhý. Bežne to býva do 48 hodín, ale existujú hodinky, ktoré zvládnu aj podstatne viac 68, 72 či dokonca dlhšie. Dalo by sa povedať a vo všeobecnosti platí, že čím je chod hodiniek dlhší, tým vyššie je aj ich cena.
Schopnosť zostrojiť mechanické hodinky svedčí o technickej vyspelosti výrobcu
Doba chodu hodiniek priamo závisí na technickom prevedení. Nedá sa tvrdiť, že hodinky s kratším chodom sú menej kvalitné, to určite nie sú. Avšak konštrukčné nároky na výrobu modelov s dlhším chodom sú predsa vyššie. Výroba strojčeka do mechanických hodín je však sama o sebe veľmi náročná a vyžaduje vysokú technickú vyspelosť výrobcu. Niet divu, že strojčeky do mechanických hodiniek pochádzajú zo a Švajčiarska a Nemecka, teda krajín, ktoré sú stáročia známe vysoko rozvinutým hodinárskym priemyslom. V tomto smere asi len málokoho prekvapí, že výrobu strojčekov majú vo svojom portfóliu aj technicky zruční Japonci.
Tak či onak, mechanické hodinky rozhodne patria k zaujímavým módnym doplnkom, ktoré sú nie len esteticky hodnotné, ale aj funkčné.