Neseď doma pred telkou, pozri si ju kdekoľvek!
Od čias, kedy ľudia zasadli v nedeľu pred televíziu vo svojich najlepších šatách v domnienke, že na nich moderátori a herci vidia rovnako ako oni na nich zo svojej obývačky, uplynulo už mnoho rokov. Spoločnosť sa poučila, že úhľadne vyžehlené oblečenie si stačí obliecť v nedeľu akurát tak do kostola, a televízia dosiahla takých enormných rozmerov, aké by si v tej dobe len málokto trúfol predstaviť.
Médiá a technika prešli kusisko cesty a dnes je už televízia povinnou výbavou každej obývačky. Len málokto si vie predstaviť zavesiť na stenu pred svoju pohovku obraz, kvetinu alebo rodinnú fotografiu. Táto cesta premeny televízie ako média či spoločnosti a jej vnímania televízie ako samotnej nebola krátka, no raketovou rýchlosťou napredovala až po dnešné vymoženosti 21. storočia.
Ako sa to vlastne stalo?
Prvý technický impulz na zostrojenie televízie bol vynález rotujúcej platne na prenos obrazu, a to pomocou drôtu. Nazýval sa elektrický teleskop. V roku 1927 sa pomocou vynálezu elektrónky, ktorá slúžila na prenos i príjem obrazového signálu, vytvorili základy pre plne elektronický televízny systém. V USA sa prvé televízne vysielanie uskutočnilo 30. 4. 1939.
Po druhej svetovej vojne, ktorá vývoj televízie značne obmedzila a sústredila sa najmä na využitie iného masovokomunikačného prostriedku, a to rádia, technologický vývoj rapídne narastal. A tak sa televízia stávala čoraz dostupnejšou komoditou.
V bývalom Československu sa prvé verejné vysielanie uskutočnilo 1. mája 1953. Na Slovensku sa tak stalo 3. 11. 1956, a to vznikom Televízneho štúdia v Bratislave. Čo sa týka ponuky televíznych kanálov, súčasná pestrá škála programov sa ani zďaleka nemôže porovnávať s tou, na ktorú sa pri začiatkoch televíznej éry pozerali vaši rodičia či prarodičia. Väčšinu televízneho vysielania tvorila politika a jej obsah bol výrazne limitovaný ideológiou vedúcej Komunistickej strany. Možnosti ako prepínanie medzi viacerými kanálmi či dokonca sledovanie zahraničnej stanice boli viac-menej utópiou.
Dnes si z obrovského množstva kanálov a programov dokonca nedokážete ani vybrať a mnohokrát venujete prepínaniu medzi nimi viac času, ako by ste chceli. V súčasnosti si dokonca môžete zvoliť medzi možnosťami spôsobu prenosu televízneho vysielania. V nedávnej minulosti to bolo analógové vysielanie, ktoré nahradilo digitálne. Najnovšou možnosťou je prenos pomocou internetového pripojenia mobilom či tabletom.
Analógová televízia
Nie je to tak dávno, čo ste aj vy krútili doma anténou a snažili sa naladiť ten či onen program. Najskôr len slabé zrnenie, napokon sa objavil jasný obraz s čistým zvukom. Analógový prijímač fungoval na princípe prijímania elektromagnetických vĺn z vysielača, pričom každá vlna mala inú silu, veľkosť a vlastnú frekvenciu. Jej nevýhodou však boli časté výpadky či už spomínané zrnenie spôsobené napríklad nepriaznivým počasím. Práve chyby analógového vysielania podnietili vznik digitálnej televízie.
Digitálna televízia
Od roku 2000 postupne prijímajú novelu o retransmisii televízneho vysielania jednotlivé krajiny sveta. Slovensko tak spravilo 1. 1. 2011. Od tohto dátumu musí každý užívateľ televízie vlastniť aj tzv. Set-top box. V čom však spočíva rozdiel oproti analógu?
Digitálna televízia neprijíma elektromagnetické vlny na základe frekvencie, ale sled jednotiek a núl podobne, ako je to pri počítači. Zatiaľ čo analógové vysielanie vyzeralo ako vlnenie niekoľkých kriviek, digitálne vysielanie pripomína skôr číselný kód alebo šifru. Na základe toho sa k vám na obrazovke dostáva kvalitnejší obrazový výstup. Nie je to len jasný obraz, ale aj sýtejšie a realistické farby, vysoká ostrosť či jas a bezchybný zvuk.
Na rozdiel od analógu ho počasie ovplyvniť nedokáže. To však nie sú najväčšie výhody digitálneho vysielania. V súčasnosti si už môžete vybrať z bohatej ponuky doplnkových balíčkov, ktoré ponúkajú rôzne možnosti, ako napríklad funkcia zastavenia a pretočenia programu, nahrávanie obľúbených programov až 24 hodín či TV archív, v ktorom si môžete pozrieť obľúbenú reláciu až 7 dní dozadu. Medzi neznáme sa už neradí ani sledovanie televízie cez mobil alebo tablet, čo patrí do noviniek medzi televíznymi službami.
Televízia v mobile
Sledovanie televízie už viac nie je limitované výhradne na pobyt doma na gauči. Správy, autoservis, počasie či obľúbenú reláciu môžete vďaka tejto službe sledovať prakticky kdekoľvek. Jediné obmedzenie spočíva v nutnosti pripojenia sa na internet či už pomocou vlastných dát, alebo verejnej siete, pri ktorej však prenos vzhľadom na jej vyťaženie nemusí byť ideálny. Televízia v mobile čerpá v priemere od 700 MB do 1,5 GB, záleží od kvality.
Ak chcete byť vlastníkom mobilnej televízie, nepotrebujete byť súčasne aj majiteľom televízora. Táto služba sa dá aktivovať výhradne pre mobilné telefóny či tablety, a to hneď vo väčšom počte. Pri aktivácii služby pomocou webovej stránky a získaní osobných prihlasovacích údajov môžete spokojne túto službu využívať až na troch zariadeniach! Tie sa po prihlásení a registrovaní na konkrétnej webovej adrese dajú taktiež jednoducho zrušiť a nahradiť novým mobilným zariadením. Podmienkou sledovania TV je stiahnutie si potrebnej aplikácie pre konkrétny operačný systém OS Android, iOS alebo Windows, cez ktorú vám bude sledovanie umožnené. Jednoduchým zaslaním žiadosti vám už do 24 hodín môže byť táto služba poskytnutá. Sledovanie televízie tak nikdy nebolo dostupnejšie.