Čo skrývajú smetné koše?
Mať uprataný byt ešte neznamená, že máte naozaj čisto. Pokiaľ nevynesiete odpadky, nezáleží na tom, koľko hodín ste strávila vysávaním, vytieraním či behaním po miestnostiach s prachovkou v ruke, pretože odtiaľ by sa mal začať váš pravidelný upratovací rituál. Kuchyňa by mala patriť medzi obzvlášť udržiavané časti, keďže tam trávime nie len voľný čas s rodinou, ale hlavne pripravujeme a varíme pokrmy niekoľko krát do dňa, ktoré následne konzumujeme. Po výdatných jedlách sa nám však cez deň v koši nahromadia odpadky a práve tie bývajú hlavným zdrojom narušenej imunity či dokonca pôvodcom chorôb.
Takéto nádoby sú však rovnako dôležitou súčasťou vybavenia ako napríklad kuchynské spotrebiče, či už sú hygienické alebo nie. No vždy si môžeme vybrať z viacerých druhov, ktoré nám trh ponúka. Výhodou vstavaných košov je jeho neviditeľnosť. Väčšinou vbudované do spodných skriniek príliš neohrozujú zdravie detí, či domácich maznáčikov, ktoré by prehrabovanie sa v smetiaku lákalo. Praktickým riešením je umiestniť ho pod drez, aby ste ho mali pri čistení zeleniny a iných prácach vždy po ruke a tak nemuseli s neporiadkom chodiť cez celú kuchyňu.
Okrem farby, tvaru a veľkosti by ste si pri výbere mali dať záležať na praktickosti a funkčnosti produktu. Radšej sa veľkým oblúkom vyhnite tým, ktoré stoja samostatne a pri otvorení sa musia chytať za horné veko plné nebezpečných baktérií a vírusom množiacich sa tam jedna radosť. Nie každý si po použití uvedomí, že sa dotkol jedného z najkontaminovanejších toxických miest v dome a priznajte sa, či by vás napadlo po vyhodení prázdneho obalu dôkladne si umyť ruky. V dnešnej dobe sú oveľa odporúčanejšie tie s vyvinutým mechanickým systémom. Otvoriť viečko teda môžete nohou prostredníctvom stlačenia pedálu. Trochu väčší luxus poskytuje špeciálny typ, ktorý je zautomatizovaný a funguje na princípe snímača pohybu do určitej vzdialenosti.